PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU.

Pierwszy dzień dwulatka w przedszkolu. Zastanawiacie się czy to dobry pomysł ? Wiadomo wszystko zależy od dziecka.

Jedno przystosuje się szybciej, a drugie potrzebuje trochę więcej czasu. W naszym przypadku dla Tymusia,który dopiero co skończył dwa latka w lipcu i dzisiaj pierwszy dzień został w przedszkolu na dłużej, to miła odskocznia od domu.

Przez cały miesiąc poprzedzający dzisiejszy dzień, chodziliśmy na zajęcia adaptacyjne do przedszkola. Było różnie, płakanie, wymyślanie, ale nie zraziło to nas w żadnym wypadku. Próbowaliśmy, aby zobaczyć co z tego wyjdzie. Pomyślałam, że przecież ma dopiero dwa latka, jak się nie uda, nie będzie chciał chodzić to na siłę nie będę go zostawiać, tylko spędzi jeszcze jeden rok w domu. Na pewno nie spodziewałam się, że tak dobrze nam pójdzie jak dzisiaj. Po zaprowadzeniu Tymusia do przedszkola i przebraniu mu bucików, pokazał mi pa pa i poszedł sobie do sali z uśmiechem na twarzy.

Zachęcam was rodzice do zapisywania dzieci do przedszkola nawet w wieku dwóch lat. Dlaczego ? Uważam, że przebywanie z dziećmi i innymi opiekunami dużo zmienia. Na przykładzie Tymusia można powiedzieć, że uczy się tego czego w domu nie chciał robić bo mu było tak wygodnie. Z mową było ciężko, mówił tylko mama i tata, reszty mu się nie chciało. Skąd to wiem ? Bo w złości kiedy nie potrafiliśmy go zrozumieć wypowiadał też inne słowa. Natomiast po zajęciach adaptacyjnych już zaczął używać słów, których nigdy wcześniej nie mówił w domu. Dodatkowo zrobił się bardzo komunikatywny i samodzielny. Dwie godziny w tygodniu przez miesiąc, a już było widać niesamowity efekt uczestniczenia w zajęciach i przebywanie z rówieśnikami.

Powodem, który zadecydował też o decyzji z przedszkolem było to, iż zauważyliśmy, że Tymek zaczyna nudzić się w domu, a my nie umiemy mu już znaleźć zajęcia w natłoku pracy i innych obowiązków. W sąsiedztwie też nie ma żadnych dzieci, a nasz syn wolał bawić się z chłopakami niż z dziewczynami. Chyba też nie jesteśmy zbytnio kreatywni, jeśli chodzi o zabawy dla dzieci. Może dlatego, też Tymek jest taki zadowolony jak słyszy, że idzie do przedszkola.

Jednak pamiętajmy, że to dziecko decyduje o tym czy to już jest ten czas czy nie. Tak jak u nas, wskazywało na to wiele zachowań naszego dziecka. Pierwszy raz w przedszkolu to na pewno był dla niego szok. Ale skoro widzisz, że dziecko coraz lepiej się adoptuje to jak najbardziej daj mu tą możliwość uczestniczenia w zajęciach przedszkolnych. Zobaczysz jak twoje dziecko potrafi się zmienić, a w związku z tym jak bardzo potrzebuje zmiany otoczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *